Ierapetra

Ierapetra jest to największa miejscowość w południowo-wschodniej części Krety a dodatkowo czwarte co do wielkości miasto Grecji. Położona  na wybrzeżu Morza  Libijskiego jest najdalej wysuniętym na południe miastem kontynentu europejskiego.

Leży na południe od Agios Nikolaos i na południowy zachód od Sitia. Do najbliższego lotniska, czyli tego w Heraklionie jest prawie 100 kilometrów. Nie należy się jednak tym przejmować, gdyż wiedzie do niej najpierw trasa szybkiego ruchu E75 a potem skręt w prawo o 90 stopni najwęższym odcinkiem na wyspie który również został wybudowany bez żadnych serpentyn. Zatem transfer do hotelu zajmuje trochę czasu, ale nie jest to jakoś bardzo uciążliwe.

Miasto ma niesłychanie sprzyjający klimat z racji swojego położenia geograficznego. Turystów przyciąga tu gorące słońce, średnia roczna temperatura wynosi tu aż 19,7 stopnia Celsjusza, dlatego jest jednym z najgorętszych miast Grecji (od czerwca do września temperatura oscyluje tu w granicach 29-32 stopni w cieniu).

Poza długą plażą przy której leży (z resztą o tej samej nazwie Ierapetra Bay), można tu znaleźć wiele śladów epoki weneckiej i tureckiej. Same tradycje miasta sięgają daleko w przeszłość, do samego antyku, gdyż od samego powstania (początkowo nosiło nazwę Ierapitna) było znaczącym ośrodkiem handlu z Afryką Północną i Bliskim Wschodem – z racji swego położenia.

Nad portem góruje imponujący wenecki zamek Castel Gerapetra, który pomimo wielokrotnych przebudowań (raz przez wenecjan, raz przez Turków) zachował się w bardzo dobrym stanie. Warto również odwiedzić turecki meczet oraz dwa kościoły: XIV-wieczny pod  wezwaniem Chrystusa Pana i Panagia tu Kale.

Jak w każdym większym mieście znajduje się tu również Muzeum Archeologiczne w którym można zobaczyć bardzo wiele ciekawych eksponatów, m.in. posąg Demeter i gliniany sarkofag minojski.

Przemysł turystyczny zdominował niemalże całe miasto i okolice. Infrastruktura turystyczna jest tutaj bardzo dobrze rozbudowana. Niezliczone hotele,  pokoje do wynajęcia, wille i restauracje tworzą swoisty ściśle zabudowany krajobraz wzdłuż wybrzeża. Liczne tawerny przyciągają tradycyjnymi smakołykami kuchni greckiej, a bary przy plaży lokalnymi trunkami.

Poza turystyką mieszkańcy czerpią dochody tylko z upraw szklarniowych, gdyż znajdują się tutaj żyzne równiny.

Pisząc o Ierapetrze nie można nie wspomnieć o wyspie Chrissi położonej jakieś kilkanaście kilometrów na południowy-zachód od niej. Podejrzewam że nie ma osoby któraby spędzając urlop w Ierapetrze nie wybrała się na parę godzin na Chrissi.

Chrissi to malutka wysepka o około 10 km długości i około 1 km szerokości w znacznej większości składająca się po prostu z pisaku (jedynie na środku jest trochę porośnięta krzaczkami). Nikt na niej nie mieszka na stałe gdyż jest to rezerwat przyrody, a z budowli  wymienić można tylko malutki kościółek Agios Nikolaos i latarnię morską.

Wymarzone plażowanie na złotym pisaku i kąpiel w przeźroczystej wodzie gwarantowane, a w tle niezapomniane widoki Krety.

Zdjęcia z Ierapetry:

Polecane wpisy

Skomentuj ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *