Sitia

Jadąc w stronę Vai, nawet nie musimy zbaczać z drogi by zatrzymać się w malowniczo położonej, nadmorskiej miejscowości Sitia. Jedyne co odciągnie nas od trasy E75 (którą przejechaliśmy już 129km od Heraklionu) to zjechanie parę kilometrów w lewo od centrum, do nabrzeża.

Mało kto wie, że w Sitii znajduje się… port lotniczy! Warto zjechać kierując się znakami na airport, gdyż wysoko położone powoduje, że rozpościera się z niego piękna panorama na całą Sitię. My postanowiliśmy zwiedzić samo lotnisko i ukazało się sporym gwoździem programu – niezwykle kameralne, malutkie, z kilkoma stanowiskami odpraw obsługuje loty z innych greckich wysp.

Z pewnością nie przylecimy tu korzystając z polskich połączeń czarterowych.

Lotnisko Sitia
Lotnisko Sitia

Z lotniska stromą drogą w dół udajemy się do centrum miasta. Zabudowa jest bardzo gęsta, przez co poruszanie się jest niezwykle męczące i kłopotliwe. Wiele ulic jest jednokierunkowych, wszędzie co niemiara znaków z zakazami skrętu w prawo bądź lewo.

Kierujemy się cały czas w dół, dojeżdżając w okolice portu parkujemy. Przy morzu przepiękna promenada z aleją palm (fot.) Robi wrażenie i po trudach podróży można się poczuć wyjątkowo.

Tłem jest niesłychanie zadbane miasto, które szczyci się swym tradycyjnym charakterem. Niedaleko portu szereg barów, restauracji i kawiarenek usytuowanych wzdłuż szerokiej, piaszczystej plaży. Podobno jest to już jedna z nielicznych większych miejscowości na Krecie, gdzie można spotkać więcej Kreteńczyków niż turystów 🙂

Oczywiście tym, którzy śpieszą się na leżakowanie do Vai polecamy tylko małe piwo czy expresso, pozostali mogą obejrzeć jeszcze tutejsze Muzeum Archeologiczne, zamek wenecki Kazarma czy Muzeum Etnograficzne.

Ponadto ok. 2km od Sitii na wzgórzu Petra oraz 2km na wschód e miejscowości Tripito mieszczą się ruiny miasta hellenistycznego.

Galeria zdjęć z Sitii:

Polecane wpisy

4 Dyskusje opost

 1. Wiśnia pisze:

  W czerwcu lecimy z Warszawy na Kretę z lądowaniem w Sitii właśnie – Bp Itaka do hotelu w pobliżu Ierapetry, linie Small Planet. Podobno od niedawna jest taka możliwość dla destynacji na południowym wschodzie.

  • Tomek pisze:

   Tak, połączenia do Sitii to tegoroczna nowość!
   Itaka od jakiegoś czasu ma kilka hoteli w swojej ofercie w południowej części Krety, to skraca czas transferów.

 2. tino2003 pisze:

  Hotel Arion Palce to praktycznie Ierapetra a transfer mamy mieć z Heraklionu. Też lecimy w czerwcu a dokładnie 12-stego z Rzeszowa.

 3. Wojtek pisze:

  Proszę o informację jaką temperaturę ma woda w morzu libijskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *