Wypożyczenie samochodu

Wypożyczenie auta to najdogodniejszy sposób zwiedzania wyspy – jest to kraj europejski więc generalne zasady są identyczne jak w Polsce. Wystarczy nie zapomnieć o zabraniu swojego prawa jazdy!

Na Krecie z wypożyczeniem samochodu nie ma żadnego problemu, a w każdej miejscowości, gdzie tylko znajdują się turyści, jest takich możliwości pełno – można to porównać z ilością aptek w naszych miastach 🙂

Praktyczna rada – chcąc zaoszczędzić szukamy auta dalej od hotelu, gdyż z reguły ceny za te same usługi będą tam niższe. Dla przykładu cena wynajmu standardowego małego samochodu Fiat Panda w wypożyczalni przy samym hotelu to koszt 45 euro/dzień, 100 metrów dalej już 40 euro/dzień, a w centrum miasta Hersonissos 35 euro. Oczywiście różnice między lepszymi, większymi autami będą proporcjonalne. Ceny różnią się również od okresu, w którym wybieramy się na Kretę. Taniej można oczywiście wypożyczyć samochód w tzw. „niskim sezonie„. Nie ma jednak co liczyć i daremnie szukać wypożyczalni, gdzie znajdziemy najprostszy samochód za 25 euro – sam koszt „full insurance” to ok. 15 euro więc logiczne, że w takiej cenie będzie coś z tym ubezpieczeniem nie tak.

Wypożyczyliśmy Pandę sugerując się ceną oraz małą pojemnością silnika – paliwo na Krecie w momencie naszego pobytu kosztowało prawie 2 euro/litr, a mając w perspektywie zrobienie kilkuset kilometrów, postawiliśmy na samochód włoskiej konstrukcji. Jak zauważyliśmy później na drodze nie tylko my, a co drugie jeżdżące auto z wypożyczalnie to kultowa Panda 🙂

Oczywiście wypożyczając auto na kilka dni trzeba się z tym liczyć, że każdy kolejny dzień będzie tańszy. Poniżej zdjęcie ulotki, dzięki której można się zapoznać z przykładową ofertę „Rent a car” w mieście.

zygos_www

Podczas dokonywania transakcji należy zwrócić uwagę, aby zawierany deal posiadał tzw. „full insurance„. To kompleksowe ubezpieczenie, które jest odpowiednikiem naszego OC i AC, czyli w przypadku jakichkolwiek kolizji czy zarysowań, nie poniesiemy z tego tytułu żadnej odpowiedzialności. W wielu wypożyczalniach sprzedawcy zapewniają, że w cenie wynajmu jest oczywiście „Full insurance„, natomiast czytając poszczególne punkty widać, że jest to ubezpieczenie niekompletne – może np. nie zawierać ubezpieczenia szyb, opon itd. Możemy oczywiście odpuścić doczytywanie szczegółów jeśli czujemy się mistrzami kierownicy jednak uwaga, w przypadku zdarzenia nie objętego ubezpieczeniem będziemy skazani na poświęcenie kilkudziesięciu, a raczej kilkuset euro dla właściciela auta bądź czasochłonnej ocenie zdarzenia przez lokalną drogówkę.

Osobom, które nie czują się pewnie ze swoim językiem obcym (obsługa w wypożyczalniach świetnie rozumie po angielsku, często niemiecku i rosyjsku), bądź natłok prezentowanych przez nas informacji je wystraszył, polecamy skorzystanie z wypożyczalni wskazanej przez rezydenta (zwykle hotelowa).

Płacąc więcej czujemy się bardziej komfortowo, nie musimy się oddalać z miejsca odpoczynku, a podpisać umowę często pomoże nam rezydent. W takim przypadku zawsze można znaleźć drugą parę czy kolejną osobę z którą będziemy podróżować, a koszty wynajmu i paliwa rozłożą się na większą liczbę osób.

Po podpisaniu umowy możemy wsiadać do auta, bądź wypożyczając na konkretny dzień (podpisywaliśmy umowę dzień wcześniej), można umówić się na podstawienie samochodu pod hotel (kluczyki w recepcji) bądź odebrania go bezpośrednio w wypożyczalni.

Nie ma reguły czy otrzymamy samochód z pełnym bakiem czy pustym, zwykle umowy są spisane w taki sposób, aby oddać go z taką ilością paliwa jaką mieliśmy na starcie. Oczywiście na nadwyżkę nikt pieniędzy nam nie odda, więc najlepiej tankować bezpośrednio przed oddaniem samochodu.

Na Krecie można znaleźć kilka znanych sieciowych stacji benzynowych, takich jak BP czy Shell, jednak w większości przypadków najtaniej tankujemy na Eko. Oczywiście obowiązuje nas ruch prawostronny uważając na znaki o wszelkie ograniczenia prędkości – turyści są częstym łupem policyjnych patroli.

Samochód jest o tyle wygodnym środkiem komunikacji, że nie ma tu korków i ruchu znanego z lądowych miast, nie ma również większych problemów z parkowaniem! Parkujemy tu w zasadzie wszędzie, chyba że w danym miejscu jest wyraźny zakaz. Ciężko również spotkać jakikolwiek płatny parking – nawet pod często odwiedzanym Knossos mamy do dyspozycji wielki, bezpłatny parking. Jedynym miejscem, gdzie zapłaciliśmy za miejsce postojowe był parking przed słynną plażą w miejscowości Vai na wschodnim wybrzeżu.

Polecane wpisy

5 Dyskusje opost

  1. Piotr pisze:

    Przydała by się jeszcze data tego artykułu. Wiadomo, że ceny z roku na rok są trochę inne, a jeżeli artykuł jest z przed 6 lat to już w ogóle nie ma co porównywać

  2. Ewa pisze:

    Na Krecie polecam wypożyczalnię Autofun: rentacarkissamos.com. Bezproblemowo korzystamy od kilku lat ( co roku tam jeździmy na wakacje). Dobre ceny i bardzo przyjaźni właściciele 🙂

  3. Hanna pisze:

    Ja polecam Autoway. Sprawnie, szybko, nowe auta. Obsługa po polsku. Byliśmy zadowoleni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *