Komunikacja publiczna

System komunikacji publicznej na Krecie jest bardzo rozwinięty, a autobusy jeżdżą dość często.

Oczywiście przeglądając rozkłady jazdy trzeba zawsze wziąć poprawkę na to, że jest to Grecja. Wystarczy, że kierowca zagada się przy kawce na pętli, a turyści przebierają na swoich przystankach nogami 😉

Przystanki są numerowane i dość gęsto rozłożone, zwłaszcza w dużych kurortach. W samym Hersonissos można naliczyć ich kilka. Poniżej przykładowy rozkład jazdy, który udało nam się dostać w recepcji hotelowej (fot).

Jak widać, że w regionie Hersonissos nie można narzekać na małą liczbę linii oraz ich częstotliwości.

Nie kupujemy wcześniej żadnego biletu, w każdym autobusie jest zawsze osoba, która pełni role kasjera. Wsiadamy środkowym/tylnym wejściem i zajmujemy miejsce – kasjer sam do nas podejdzie, a po podaniu numeru przystanku na którym chcemy wysiąść bądź konkretnego miejsca, kasjer poda cenę i da nam bilet (fot).

Jeśli chcemy dojechać do swojego hotelu, wystarczy że podamy nazwę. Z autobusów miejskich korzysta bardzo dużo turystów, a kierowcy i kasjerzy bardzo dobrze znają wszystkie obiekty. Na wszystkich wyspach greckich jest zresztą tak, że często kierowcy zatrzymują się bezpośrednio przed konkretnymi hotelami, nawet jeśli nie ma tam przystanku.

Z widzianych na Krecie autobusów miejskich wszystkie były to typowe, dalekobieżne autobusy, bardzo zadbane, dość nowe (Neoplany). Nie należy się tym zmylić, kiedy na przystanek zajedzie ładny, wysokopokładowy autobus, a nie typowy miejski autobus.

Polecane wpisy

Skomentuj ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *