Tanie wakacje na Krecie

Kreta - plaża VAI

Chcesz oszczędzić na podróży na Kretę, a jednocześnie jechać tam kiedy jest ciepło? Wyspy greckie mają to do siebie, że niekoniecznie są tanie, jednak jest kilka sposobów jak temu zaradzić!

Najważniejsza rada – jeśli nie musisz, nie pchaj się tam w trakcie szczytu wakacyjnego, czyli w okresie lipca i sierpnia. Kreta to niezwykle popularna wśród turystów wyspa z bardzo rozbudowaną bazą turystyczną. To powoduje, że w szczycie sezonu na lokalnych ulicach panuje spory ruch, w hotelach jest pełne obłożenie, a na plażach oraz w miejscach odwiedzanych przez turystów – tłumy (w samym Knossos trzeba czasem odstać 1,5 godziny).

Wysoki sezon to również wysokie ceny i często nawet oferty z ostatniej chwili potrafią swoje kosztować. Dotyczy to zarówno wycieczek oferowanych przez biura podróży, jak i samodzielne podróże – droższe bilety lotnicze, a przede wszystkim hotele i apartamenty na miejscu – chyba, że ktoś lubi spać na plaży 🙂

Poza ścisłym sezonem, wszystko wraca do większej normalności – brak tłumów, wolne miejsca w hotelach, częste oferty last minute, niższe ceny usług na miejscu, np. wypożyczenia samochodu, quada czy motocykla.

Ale po kolei.

1. Zorganizowane wakacje

Najpopularniejsze, czyli „pakietowe” wakacje, które kupujemy w burach podróży. Ich plusem jest złożenie wszystkich elementów w jedną całość – pakiet, czyli przelot, transfer do wybranego hotelu, opiekę rezydenta oraz ubezpieczenie. Najpopularniejsze to tzw. wakacje All Inclusive, czyli w pełnej opcji wyżywienia, łącznie z napojami oraz alkoholami. Tego typu wakacje w większości przypadków wyjdą wygodniej, a przede wszystkim taniej niż samodzielne składanie poszczególnych elementów. Wpływ na to ma czarterowanie przez biura podróży całych samolotów, a także kontraktowanie często dużej ilości pokoi w hotelach, często je przedpłacając. Podróżowanie na własną rękę tak, ale opierając się o liczne kwatery czy apartamenty.

Sezon na wyspy greckie w biurach podróży rozpoczyna się wraz z początkiem maja i w tym czasie (poza długim weekendem majowym oraz Bożym Ciałem) możemy liczyć na liczne  oferty last minute. Zwłaszcza, że od połowy miesiąca robi się na wyspie już na prawdę ciepło. Sezon turystyczny trwa zwykle do pierwszych dni października, czyli kolejny niski sezon to okres od września do października.

2. Tanie wakacje

I tu dochodzimy do meritum tematu pt. „tanie wakacje na Krecie”.

Wszystkie okresy poza ścisłym sezonem to fajny sposób na spędzenie wakacji zwłaszcza dla osób, lubiących poza opalaniem również zwiedzanie czy poznawanie lokalnego folkloru. Takie wakacje są też zwykle tańsze niż w tym najwyższym okresie związanym z wakacjami szkolnymi. Sporo osób liczy również na pojawienie się ofert last minute – co prawda trzeba uzbroić się w cierpliwość, a także nie mieć bliżej sprecyzowanej lokalizacji czy standardu, ale można dzięki temu zaoszczędzić dość sporo. Tak na prawdę to o wszystkim decyduje rynek oraz pracownicy konkretnych touroperatorów, natomiast w razie niesprzedania wystarczającej ilości miejsc, często atrakcyjne oferty są dostępne również w okresie lipca i sierpnia. Nie ma jednak co nabierać się na samo określenie Last Minute. Aktualnie wszystkie biura podróży operują tym terminem nawet w stosunku do wycieczek sprzedawanych, miesiąc czy dwa przed wylotem czy wakacji w sporo przepłaconych, a po prostu kupowanych bezpośrednio przed podróżą. I tak dochodzimy do kolejnego etapu low costowych wakacji, czyli…

3. Jak szukać?

Sposobów jest wiele i każdy preferuje inny sposób śledzenia popularnych lastów. Pomocny może być zaprzyjaźniony agent turystyczny, który pilnować będzie dla nas najlepszych ofert, a także doradzi w zakresie standardu czy lokalizacji konkretnego obiektu. Ciekawym sposobem jest również obserwowaniem dedykowanych stron w internecie, na facebooku. Nie zawsze łatwo jest je znaleźć, gdyż szukając w Googlach wg frazy np. „tanie last minute”, natrafimy najzwyczajniej w świecie na strony, które po prostu są wirtualnymi biurami podróży, a na ich stronach trzeba po prostu wyszukiwać konkretne oferty.

Serwisem, które agreguje wyselekcjonowane lasty i wybrane publikuje na stronie, to np. portal najlepszewycieczki.com.pl. Serwis nie zajmuje się bezpośrednią sprzedażą publikowanych ofert – promuje po prostu wycieczki, które mają świetny stosunek jakości do ceny i stanowią z pewnością dobre, sprawdzone oferty pewnych biur podróży. Można tam znaleźć wiele ciekawych kierunków, które są dostępne w ofercie polskich organizatorów. Dla osób szukających stricte ofert last minute na Krecie – można subskrybować i obserwować konkretny dział (w naszym przypadku Last Minute -> Grecja -> Kreta.

4. Wycieczki na własną rękę

Z racji swojej wielkości oraz popularności, Kreta to świetnie miejsce na samodzielną podróż i możliwość sprecyzowania konkretnej ilości dni – w ramach dostępnych ilości przelotów do Polski. To oczywiście wariant dla osób ceniących sobie indywidualizm, po przylocie na lotnisko samemu będziemy musieli zorganizować sobie transfer do wybranego kurortu i na własną rękę szukać noclegu bądź wcześniej zabookowanego obiektu. Do niedawna wiele osób latało na Kretę z ościennych krajów, lub jechało do Grecji kontynentalnej (np. autokarem do Aten – Sindbad), następnie do Pireusu i stamtąd promem na Kretę. Obecnie popularni, tani przewoźnicy, jak Ryanair czy Wizz Air, latają w sezonie zarówno do Chanii, jak i do Heraklionu na Krecie. Warto na bieżąco przeglądać taryfy i podliczać wszystkie koszty takiej wyprawy – dla osób z żyłką globtrotera, packpackera, może być to na prawdę ciekawa przygoda!

Dla takich osób są zwykle dedykowane portale, które gromadzą osoby chcące tanio podróżować i korzystać wzajemnie z noclegów czy możliwości wyżywienia – np. couchsurfing. Domyślam się, że na Krecie w tej kwestii raczej nie ma czego szukać 😉

Strony internetowe przydatne dla osób szukających tanich sposobów dotarcia i pobytu na Krecie:

Polecane wpisy

Skomentuj ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *